Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj oklevélátadó ünnepség - NJBH
null Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj oklevélátadó ünnepség
December 13-án került sor a Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj oklevélátadó ünnepségére, amelyen az előző évekhez hasonlóan 25 tehetséges és kiváló középiskolai teljesítményt nyújtó roma diák vehette át az oklevelet. Az érintett fiatalok a Belügyminisztérium nyílt pályázata alapján a 2024/2025 és a 2025/2026. tanévben havi 30 ezer forintos tanulmányi ösztöndíjban részesülnek. Az esemény ünnepi köszöntőjét a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes mondta, majd beszéddel üdvözölte a fiatalokat Sztojka Attila Társadalmi Esélyekért és Roma Kapcsolatokért Felelős Államtitkár, valamint Aba-Horváth István, a Magyarországi Romák Országos Önkormányzatának elnöke.
A Roma Nemzetiségi Tanulmányi Ösztöndíj célja, hogy – a magyarországi roma nemzetiséggel, illetve roma nemzetiségi közösséggel kapcsolatos állami feladatok ellátása keretében – felsőoktatási intézményben történő továbbtanulásuk elősegítése érdekében támogatásban részesítse a roma nemzetiségi nevelést, oktatást folytató középfokú iskolák ajánlása alapján a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény 1. mellékletében meghatározott, roma nemzetiséghez tartozó, kiemelkedő képességű, középiskolai tanulókat. Az ösztöndíjra kizárólag olyan középfokú oktatásban részt vevő tanulók pályázhatnak, ahol az iskolában roma nemzetiségi anyanyelvű vagy nemzetiségi kétnyelvű középfokú oktatást vagy a nemzetiségi anyanyelvű, kétnyelvű középfokú nevelés-oktatással nem rendelkező nemzetiségek esetében roma nemzetiségi lovári és beás nyelvoktató vagy roma népismeret oktatást folytatnak.
Az ombudsmanhelyettes beszédében kiemelte: „az együttélés néha nehéz, mert rengeteg energiát kell befektetni a többi ember megértésébe, elfogadásába, gyakran még az elviselésébe is. És ez ugyanúgy igaz az iskolára, a baráti társaságra vagy akár a családra, hiszen olyan sokfélék és néha olyan nehezen érthetőek vagyunk! Néha nagyon nem egyszerű ez! Az együttműködés és az együtt gondolkodás mára elengedhetetlen az építkezéshez. Szabó Magda így fogalmaz: „Mennyivel nagyobb élmény a jó, ha küszködni kell érte; mekkora erő úgy élni, mint egy hegymászó csapatnak, a (…) láthatatlanul egymáshoz rögzítő kötél biztonságában, együtt érezni boldogságot, bánatot, együtt izgulni, reménykedni, várni és segíteni annak a másiknak, aki éppen bajban van.” Arra biztatlak tehát Titeket, hogy együtt másszátok meg ezeket a képzeletbeli hegyeket! Gondolkozzatok együtt! Beszélgessetek, vitatkozzatok és szánjatok türelmet és időt arra, hogy megismerjétek mások nézőpontját is. Ezzel együtt tanuljatok meg egymás nyelvén beszélni! – szó szerint és átvitt értelemben is. Ha megértjük azokat a szavakat, amiket a partnerünk használ, és ezzel be tudunk pillantani a gondolataiba, lassan azt is meg fogjuk érteni, mit gondol rólunk és a világról. Ezzel pedig azt is láthatjuk, miért hoz meg bizonyos döntéseket és miért úgy viselkedik, ahogyan teszi.”
A köszöntő beszédek után Jakab Natália a Gandhi Gimnázium, Kollégium, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola és tagintézményének megbízott igazgatója, valamint Vajayné Ruskó Edit a Don Bosco Általános Iskola, Szakképző Iskola, Technikum, Gimnázium és Kollégium pedagógusa mutatták be iskoláik tevékenységét, majd sor került az oklevelek ünnepélyes átadására. Az eseményt zenés, táncos műsor zárta, amelyet a Gandhi Gimnázium diákjai biztosítottak a közel száz megjelent számára.