Konferencia az őshonos kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogáról - NJBH
null Konferencia az őshonos kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való jogáról
A Kisebbségi Jogvédő Intézet szeptember végén kétnapos konferenciát szervezett „Az őshonos kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való joga – elméletben és gyakorlatban” címmel a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alap támogatásával megvalósult rendezvényen a nemzetközi és hazai szakmai közösség kiemelt szakemberei, valamint az érintett közösségek választott vezetői áttekintették a magyarországi nemzetiségek és a külhoni magyarság jogvédelmével kapcsolatos aktuális kérdéseket és a jogérvényesítés lehetőségeit. A konferencia szakmai nyitóelőadását a nemzetiségi ombudsmanhelyettes tartotta „A kisebbségi identitásőrzés nélkülözhetetlen elemei – nyelv és oktatás” címmel.
Szalayné Sándor Erzsébet délelőtt részt vett az őshonos kisebbségek oktatáshoz való joga a nemzetközi jogban kerekasztal beszélgetésen is, amelynek további résztvevői Kardos Gábor (egyetemi tanár – ELTE ÁJK), Láncos Petra Lea (egyetemi tanár – PPKE JÁK, a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája Szakértői Bizottságának tagja), valamint Vizi Balázs (egyetemi docens – NKE ÁNTK, kutatóprofesszor – HUN-REN TK KI) voltak. A beszélgetés moderátori feladatait Szemesi Sándor (az Alkotmánybíróság főtanácsadója, a KJI igazgatói tanácsadója) látta el.
A konferencia délutáni programjának keretében Török Tamás titkárságvezető tartott előadást „Nemzetiségi nevelés-oktatás: intézményrendszer a pedagógia, a jog és a nemzet(iség) politika metszetében” címmel, majd moderátorként segítette „A magyarországi nemzetiségek anyanyelvi oktatáshoz való joga” című szakmai panel munkáját. A beszélgetés résztvevői Englenderné Hoch Ibolya (a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke), Gyurity Milán (a Szerb Országos Önkormányzat elnökhelyettese), Szabó Mónika (a Szlovák Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium főigazgatója), valamint Sutya Miklósné (a Magdu Lucian Román Általános Iskola és Óvoda főigazgatója) voltak.
Köszönjük Gyeney Laura (egyetemi docens – PPKE JÁK, a KJI igazgatója) meghívását és a hosszú távú partneri együttműködést a hazai nemzetiségi közösségek jogvédelmével kapcsolatos szakmai munkában.
A konferencia teljes programjáról utókiadvány készül, amely tartalmazza az előadások és a kerekasztal-beszélgetések szakmai leírását is. A kötet megjelenéséről a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes Facebook oldala is hírt ad majd.
Köszönjük a képeket Szabó Orsolyának, az Országos Szlovák Önkormányzat kabinetvezetőjének és a Kisebbségi Jogvédő Intézetnek.