Látogatás Rudabányácskán, a Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményénél - NJBH
null Látogatás Rudabányácskán, a Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményénél
A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmával kapcsolatos átfogó vizsgálat keretében az ombudsmanhelyettes és munkatársai látogatást tettek Sátoraljaújhely-Rudabányácskán, ahol az Országos Szlovák Önkormányzat nemzetiségi tájháza működik. A közérdekű muzeális kiállítóhelyi besorolással rendelkező Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményét a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete 2015-től saját intézményeként működteti.
A látogatás során Szalayné Sándor Erzsébet és munkatársai részletes egyeztetést folytattak a Magyarországi Szlovákok Kulturális Intézete (MSZKI) igazgatójával, Király Katalinnal, aki a fenntartói szempontok mellett különleges szakértelme és – mint a Tájházszövetség szlovák nemzetiségi tájházakat képviselő elnökségi tagja, valamint a Magyar Néprajzi Társaság Nemzetiségi Szakosztályának a titkára – szerzett tapasztalatai révén széles körű betekintést nyújtott a szakértői szempontok részleteibe is. A találkozón részt vett Szabó Zsuzsanna Xénia, az MSZKI munkatársa és a tájház igazgatója, valamint a Rozmaring Asszonykórus vezetője, Holod Miklósné Marika is.
Az MSZKI fontos szerepet vállal és tölt be a szlovák nemzetiségi közösség kulturális javainak megőrzése és bemutatása területén. A német nemzetiség mellett a legtöbb nemzetiségi tájházzal a hazai szlovákság rendelkezik. Jelenleg több mint 70 tájházat, falumúzeumot, illetve néprajzi gyűjteményt tartanak számon, amelyek önkormányzati (települési/nemzetiségi) vagy egyesületi fenntartásúak. Az intézet fontos muzeális intézményekkel kapcsolatos feladatokat is végez, ellátja ugyanis a szlovákság épített és tárgyi öröksége védelmét, melynek keretében szakmailag segíti és támogatja a hazai szlovák tájházak működését, illetve saját telephelyeként működteti a Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményét.
Rudabányácska Magyarország északkeleti részén, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Sátoraljaújhely közelében található. A szlovák közösség az 1700-as években érkezett a faluba. A település zömmel görögkatolikus vallású lakosai egymás között keletszlovák tájnyelven beszélnek még napjainkban is.
A Zempléni Szlovákok Néprajzi Gyűjteményét az Országos Szlovák Önkormányzat kezdeményezésére 2006-ban rendezték be Seszták Lajos helyi asztalos lakóházában. Az eredeti ház 1880-ban épült, de az 1929-es tűzvészben nagymértékben megrongálódott. A jelenlegi épület jellege és berendezése az 1940-es esztendőkből egy jómódú család berendezését tükrözi. 2023-ban nyitották meg a megújított állandó kiállítást, amelyet az ombudsmanhelyettes és a munkatársai is megtekintették a látogatás során. A tájház állandó kiállítása a Magyar Géniusz Program támogatásából újult meg formai és tartalmi szempontból egyaránt. Az új kiállítás részletesen kitér a közösség életére, a vallási hagyományokra, szokások megismertetésére. A mesélő szekrények bemutatják a Rozmaring Asszonykórus munkásságát, színpadi kellékeiket, a görögkatolikus szlovákság vallási hagyományait. A konyhában szerepet kapnak a tradicionális ételek, elérhetővé váltak receptek formájában, rövid videófelvételeken. A lakószoba a fonószobáknak állít emléket és megörökíti a helyi tájnyelvet (mesélő rádió). A tájház hátsó részében kialakítottak egy vendégszobát és egy közösségi helyiséget is, az udvaron található csűrben pedig egy raktárhelyiséget és mellette még egy színpad is található. A kiállítás kialakításakor a fiatalok érdeklődésének felkeltésére is figyeltek, ezért minden helyiségben elhelyezésre került néhány interaktív tárgy.
A tájházban kialakított állandó kiállítás kiválóan alkalmas a hazai szlovákság nemzetiségi kultúrájának a megőrzésére és bemutatására, gratulálunk annak magas színvonalú megújításához.