null Szakmai műhelybeszélgetés a muzeális vizsgálat eredményeiről

A muzeális intézmények nemzetiségi tartalmára vonatkozó átfogó vizsgálat keretében a Nemzetiségi Ombudsmanhelyettes november 29-én műhelybeszélgetést szervezett az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában. A közel húsz szakértő részvételével megvalósult, öt órás egyeztetés célja a vizsgálat során feltárt alaphelyzet ismertetése, a szakmai megállapítások és javaslatok megtárgyalása, valamint azok pontosítása, illetve kiegészítése volt.

A műhelybeszélgetést Varjú Gabriella szakmai főtanácsadó, vizsgálatvezető előadása nyitotta meg, amelyben a közel két éves folyamat eredményeit és megállapításait ismertette. Elmondta: a nemzetiségi biztoshelyettes a jogelőd kisebbségi ombudsman 2010-ben kiadott hasonló tartalmú jelentésére is alapozva 2023-ban átfogó vizsgálatot kezdett a muzeális intézmények szabályozási hátteréről, infrastrukturális lehetőségeikről és gyakorlati működésükről, kiemelten azok nemzetiségi tartalmára és feladataira vonatkozóan. A vizsgálat keretében a biztoshelyettes 111 intézmény részére kérdőívet juttatott el, emellett helyszíni látogatások keretében 25 intézményt keresett fel munkatársaival. 


 

A tapasztalatokat összegző jelentéstervezet nyomán a beszélgetés résztvevői intenzív és részletes szakmai vitát folytattak. Résztvevők voltak az országos nemzetiségi önkormányzatok szakértői, az általuk fenntartott nemzetiségi muzeális intézmények, nemzetiségi tájházak, továbbá nemzetiségi bázisintézmények vezetői. Az eseményen jelen volt több, nemzetiségi feladatot is ellátó vármegyei hatókörű városi múzeum igazgatója, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főosztályvezetője, valamint a Kulturális és Innovációs Minisztérium Múzeumi Főosztályának munkatársa is. 

A találkozó lehetőséget teremtett arra, hogy az előzetesen megküldött szakmai anyag javaslatait és a felmerült problémákat a jelenlévő szakértők átbeszéljék, kiegészítve az általuk tapasztalt egyéni és általános problémákkal, nehézségekkel. A résztvevők egyöntetűen hasznosnak találták a megbeszélést, és nyitottnak mutatkoztak későbbi hasonló rendezvényeken, egyeztetésen való részvételre.


 

Ezúton is köszönjük a szakértők jelenlétét és konstruktív észrevételeiket, javaslataikat, amelyekkel hozzájárultak a vizsgálat végső formájának kialakulásához.

A rendezvényen készült fotók itt érhetők el, illetve letölthető az elhangzott előadás és a műhelybeszélgetés alapján összeállított kérdések listája.