Az alapvető jogok biztosának üzenete a fogyatékossággal élő emberek világnapja alkalmából
null Az alapvető jogok biztosának üzenete a fogyatékossággal élő emberek világnapja alkalmából
A fogyatékosság ügye napjainkban már nemcsak egy-egy program megvalósításából áll, hanem a társadalmi együttélés valamennyi szegmensét átható, sokszínű, az állami és a civil szervezetek konstruktív együttműködését igénylő folyamatos tevékenység – emeli ki Dr. Kozma Ákos ombudsman a fogyatékossággal élő emberek világnapja alkalmából, utalva arra, hogy az egyéni adottságok, a sokféleség kezelésének mikéntjében és a közösségi szerepvállalás akadályainak lebontásában mutatkozik meg egy társadalom igazi arca.
A világ népességének mintegy 15%-a, több mint egymilliárd ember él valamilyen fogyatékossággal, az ő helyzetükre kívánja ráirányítani a figyelmet – az ENSZ kezdeményezésére – a minden év december 3-án megtartott világnap. Az elmúlt évek alatt világszerte egyre több figyelem irányult a fogyatékos emberek érdekében a szemléletváltás szükségességére és az ebből következő feladatokra. A fogyatékos emberekről való gondolkodásban meghatározó fordulatot eredményezett a Fogyatékossággal élő személyek jogairól 2006. december 13-án elfogadott ENSZ-Egyezmény, amely deklarálta azokat az alapelveket, amelyek garantálják a fogyatékos emberek másokkal egyenlő méltóságát, önállóságát, önrendelkezését, egyenlő esélyű társadalmi befogadását.
Mára egyre inkább elfogadott az a gondolat, hogy a fogyatékosság nem egy személyes tulajdonság, sokkal inkább állapotok és viszonyrendszerek bonyolult összessége. A tartós fizikai korlátok mellett– számos egyéb akadállyal együtt – meghatározó az adott személy teljes, hatékony és másokkal egyenlő esélyű társadalmi szerepvállalásának akadályozottsága. Ez a megközelítés egyben olyan társadalmi szemléletváltást is eredményez, amely elismeri, hogy a fogyatékos emberek ugyan akadályozottak lehetnek bizonyos tekintetben, de bárki mással egyenlőek, ugyanazok a jogok és kötelességek vonatkoznak rájuk, mint a társadalom többi tagjára. A társadalomnak pedig fontos feladata minden olyan akadály elhárítása, amely gátolja mindezek érvényesülését.
A fogyatékos személyek jogvédelme az alapvető jogok biztosának fogyatékosságügyi független mechanizmussal összefüggő feladatai keretében a korábbiaknál is hangsúlyosabban érvényesül, hiszen a fogyatékos személyek jogairól szóló egyezményben foglaltak hazai megvalósulásának vizsgálata, a folyamatok támogatása az egyik meghatározó feladata.
A fogyatékossággal élő emberek világnapja az év 365 napjából az a nap, ami a fókuszt még inkább a fogyatékos emberekre irányítja. Nehézségeikre, küzdelmeikre és sikereikre, amelyek a társadalom minden tagja számára például szolgálhatnak.
A fogyatékossággal élő emberek világnapján fordítsunk különös figyelmet mindazokra, akik fogyatékossággal élnek, valamint az őket támogató családtagokra, segítőkre és közösségekre. A társadalom valódi ereje az összetartásban, az elfogadásban és az egyenlő esélyek biztosításában rejlik – emlékeztet az alapvető jogok biztosa.